منوی بالایی را از بخش فهرست ها تنظیم کنید.

آشنایی با نرم افزار فتوشاپ -photoshop

نرم افزار فتوشاپ photoshop یکی از قدیمی ترین و پرکاربرد ترین نرم افزارهای سیستم های کامپیوتری می باشد . شاید این سوال پیش بیاید که فتوشاپ برای چه کسانی مناسب است؟جواب به این سوال کمی سخت می باشد ، مسلماً همه کسانی که در زمینه گرافیک کار می کنند ، فتوشاپ یکی از ابزارهایی است که همیشه با آن سر و کار دارند ، اگر شما در زمینه  طراحی و عکاسی کار می کنید ، یا در زمینه انیمیشن و نرم افزارهای سه بعدی و یا اگر آتلیه دارید و …. زمینه ی کاری نرم افزار فتوشاپ خیلی زیاد است و مثال های زیادی از کاربردهای مختلف آن می شود بیان کرد . فتوشاپ یک نرم افزار حرفه ای است که فراگیری تمام قابلیت ها و تکنیک های آن مسلماً وقت زیادی میطلبد . اما  یادگیری آن حداقل در سطح مبتدی ومتوسط برای هرکسی بسیار کاربردی است و مانند یادگیری نرم افزار های آفیس لازم و کار راه انداز می باشد! مخصوصاً با توجه به اینکه دیگر تقریبا در تمامی خانواده ها دوربین دیجیتال وجود دارد و فتوشاپ برای ادیت عکس ها یکی از بهترین نرم افزار ها می باشد می توان جنبه ی عمومی تری به آن داد .

تاریخچه فتوشاپ :

همانطور که گفتم فتوشاپ یکی از قدیمی ترین نرم افزار های کامپیوتری می باشد . در سال ۱۹۸۸   Thomas Knoll  که در مقطع دکترا مشغول به تحصیل بود ، یک برنامه کامپیوتری برای نمایش تصاویر سیاه سفید بر روی صفحه نمایش تک رنگ نوشت .اسم این برنامه را dsplay  گذاشت .بعد ها به پیشنهاد برادر خود John Knoll تصمیم گرفت که  برنامه خود را به یک برنامه  ویرایش عکس تغییر دهد و نام آن را image pro نامید .بعد از یکسال و تغییرات برنامه ، وی نام برنامه خود را به photoshop  تغییر داد واین اسم تا به امروز بر روی این نرم افزار قدرتمند مانده است .آن ها با شرکت تولید کننده اسکنر Barneyscan قرار داد بستند که همراه با هر اسکنر تولید آن شرکت یک نسخه برنامه فتوشاپ نیز ارائه شود .سپس john نرم افزار را به شرکت apple و شرکت adobe ارائه داد که هردو شرکت از این نرم افزار استقبال کردند و شرکت adobe تصمیم گرفت حق امتیاز این برنامه را خریداری کند و اینچنین شد که در سال ۱۹۹۰ ورژن adobe photoshop 1.0برای ماشین های مکینتاش ارائه شد . و ارائه ی این نرم افزار تا بحال نیز ادامه دارد . 

کاربردهای فتوشاپ:

در ابتدا ببینیم پایه و اساس نرم افزارهای گرافیکی که raster  و vector می باشد ، رستر و وکتور چیست ؟ و سپس به کاربردهای فتوشاپ بپردازیم

در گرافیک کامپیوتری ما دو نوع گرافیک داریم :

گرافیک رستر :که بر اساس پیکسل و و نقشه بیتی کار می کند .

گرافیک وکتور : گرافیک vector بر اساس فرمول های ریاضی تصاویر را ذخیره می کند .

در گرافیک رستر  تصاویر بر اساس pixel ذخیره می شوند ، امروزه تمام افراد حتی اگر با مفهوم پیکسل آشنایی نداشته باشند ، اما حداقل نام آن را بارها شنیده اند(مخصوصا در مشخصات موبایل های امروزی!) .پیکسل چیست ؟ پیکسل در تصاویر رستر کوچکترین جزء یک تصویر می باشد ، که در گرافیک رستر تصاویر تشکیل شده از تعداد زیادی پیکسل در کنار هم می باشند .به همین دلیل به گرافیک raster گرافیک شطرنجی نیز می گویند زیرا هرچه عکس را زوم کنید از کیفیت تصویر کاسته شده و پیکسل ها نمایان تر شده و شکل حالت شطرنجی میگیرد .می توانید پیکس را یک نقطه هم در نظر بگیرید !368px-Rgb-raster-image.svg

raster_vs_vector_1

در گرافیک برداری یا vector  تصاویر بر اساس یکسری فرمول تولید می شود ، و نقطه قوت این نوع گرافیک در این است که هرچه تصویر را بزرگ نمایید از کیفیت آن کاسته نمی شود .

499x202xraster_vs_vector.jpg.pagespeed.ic.PVAMZOzrJb

images

در دنیای گرافیک بعضی از نرم افزار ها  برا اساس گرافیک وکتوری کار می کنند بعضی از نرم افزار ها بر اساس گرافیک رستر ، و در این بین فتوشاپ نیز بر اساس گرافیک رستر کار می کند ، زیرا در گرافیک رستر است که می توان بر روی عکس ها و تصاویر ویرایش لازم را انجام و افکت های مختلف قرار داد ! ازجمله نرم افزارهایی که بر اساس وکتور کار می کنند می توان به نرم افزار Adobe Illustrator و نرم افزار Corel Draw اشاره کرد .

توجه داشته باشید تمامی عکس هایی که شما با دوربین دیجیتال نیز می گیرید بر اساس گرافیک raster  می باشد .و در کل گستره عکس های رستر بسیار بیشتر از تصاویر وکتور می باشد . 

اما به سوال اصلی برگردیم ، کاربردهای نرم افزار فتوشاپ :

همانطور که اشاره کردم کاربردهای نرم افزار فتوشاپ بسیار زیاد است اما چند تایی از عمده ترین کاربردها ، و چند کاربرد عمومی آن را اشاره خواهم کرد 

 • edit تصاویر
 • گذاشتن effect های مختلف بر روی تصاویر 
 • اصلاح و بهبود رنگ بندی تصاویر 
 • ترکیب تصاویر با همدیگر 
 • و خیلی از قابلیت هایی که در درس های آینده با آن آشنا خواهید شد 

اما فتوشاپ برای چه کسانی مناسب است ؟

اگر بخواهیم این لیست را کامل کنیم مسلما لیست بلند بالایی خواهد شد اما برای نمونه و آشنایی چند مورد را اشاره می کنم :

 • گرافیست ها 
 • افرادی که در صنعت چاپ کار می کنند 
 • طراحان وب
 • عکاسان و اتلیه داران
 • طراحان نرم افزار ها 
 • افرادی که در زمینه ی انیمیشن سه بعدی و دو بعدی کار میکنند
 • شاغلین در صنعت بازی سازی 
 • افرادی که در روزنامه ها و مجلات کار می کنند 
 • و بسیاری از افراد مختلف

البته امروزه یادگیری این نرم افزار حداقل تا حد مبتدی نیاز هر فردی می باشد ، مثلا فرض کنید می خواهید در یک سایت اینترنتی ثبت نام کنید ، و در آن سایت باید عکس خود را با مشخصات ۲۰۰ پیکسل در ۲۰۰ پیکسل بگذارید ، این کار در فتوشاپ به راحتی چند کلیک ساده است ، در صورتی که اگر این کار را بلد نباشید به دردسرهای زیادی خواهید افتاد !

ما در سایت گرافیکی اعلان می خواهیم نرم افزار فتوشاپ را از سطح مبتدی تا سطح پیشرفته به زبان فارسی آموزش دهیم و امیدواریم آموزش فتوشاپ به زبان فارسی مورد  توجه شما عزیزان قرار بگیرد .

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

5 نظر

نظرات بسته است.