منوی بالایی را از بخش فهرست ها تنظیم کنید.

آموزش مایا به زبان فارسی – جلسه اول

در این درس جلسه اول آموزش مایا به زبانی فارسی را داریم ، طبق معمول شروع آموزش ها ، کمی در مورد تاریخچه و قابلیت های مایا بدانیم:

قطعا کسانی که کمی با دنیای گرافیک سه بعدی آشنایی داشته باشند اسم این نرم افزار قدرتمند را شنیده اند ، اما فرض من بر این است که کسانی که این پست را می خوانند با نرم افزار مایا آشنایی ندارند .

اگر می خواهید نرم افزار مایا را فرا بگیرید ، بدانید با یکی از بهترین و قدرتمند ترین برنامه ها  که انتخاب افراد حرفه ای و استودیوهای بزرگ دنیاست ، روبرو هستید ، پس با اطمینان قدم بردارید و از دنیای زیبای دیجیتال، همراه با این غول عرصه گرافیک سه بعدی لذت ببرید.

1904_tid_008

کمی در مورد تاریخچه مایا این نرم افزار بدانیم :

مایا ورژن ۱٫۰ در سال ۱۹۹۸ پا به عرصه وجود گذاشت اما هسته ی آن در سال های قبل تر شکل گرفته بود در واقع تا قبل از این تاریخ چند شرکت مختلف فعال در زمینه گرافیک کارهای مختلفی انجام می دادند و در نهایت تجمیع این برنامه تبدیل به یک برنامه قدرتمند واحد به نام مایا شد و تحت مالکیت شرکت Alias قرار گرفت . نرم افزار مایا در سال ۲۰۰۳ جایزهAcademy Award for Technical Achievement  را از آکادمی معروف  Academy of Motion Picture Arts and Sciences را دریافت کرد و در سال ۲۰۰۵ به سرنوشت دیگر نرم افزارهای گرافیک سه بعدی مطرح دچار شد و تحت مالکیت شرکت عظیم autodesk  درآمد و تحت عنوان autodesk maya  انتشار یافت .

مایا همواره یکی از گزینه ها در استفاده در انیمیشن ها ، فیلم ها و جلوه های ویژه می باشد و نام آن را دراکثر پروژه های عظیم سینمایی و انیمیشن خواهید یافت .اما قبل از شروع آموزش ها بر توانمندی های مایا مرور کنیم .

مایا را می توان یکی از قدرتمند ترین برنامه ها در زمینه های مدلی سازی ، ساخت انیمیشن ، شبیه سازی ، رندرینگ و ترکیب بندی دانست که با قدرتی که دارد نیاز پروژه های حرفه ای و آماتور را برآورده می کند .مدل سازی در مایا و همچنین انیماتوری در مایا یک تجربه ی لذت بخش خواهد بود .

در زمینه مدل سازی می توان می توان به ابزارهای برای مدلسازی polygon  و nurbs  و … اشاره کرد که هر گونه نیاز شما برای مدل سازی را برطرف می کند .

surface-modeling-large-1152x720

 

در انیمیشن سازی هم که مایا با ابزارهایی که دارد همیشه حرف اول را زده و تقریبا انتخاب اول انیماتورها می باشد .شما تمامی مراحلی skin  ،  rig و pose  را به راحتی و زیبایی می توانید در مایا انجام دهید و با قابلیت های متنوع دیگری مانند تعرف ماهیچه به کاراکترهای خود زیبایی بیشتری ببخشید. در درس های های آینده با تمامی اصطلاحات و نحوه کار آن ها در مایا آشنا می شوید و ابزارهای جدید مانند Geodesic Voxel binding که باعث یک skin  بهتر در مدت زمان کمتر می شود را فرا خواهید گرفت و خواهید دید که مایا چگونه با ابزاری مانند Camera Sequencer به کمک شما می آید .

character-creation-large-1152x720

 

دراین سری آموزشی با قابلیت های رندر مایا آشنا می شوید و نحوه painting  در مایا را یاد خواهید گرفت ، مایا یکی از نرم افزارها ایست که در زمینه   رندر علاوه بر اینکه خود از موتور رندر قدرتمند منتال ری پشتیبانی می کند ، با موتور ها و ابزارهای دیگر رندر مانند موتور vray  ، Arnold ، renderman  و …. نیز به راحتی ارتباط برقرار می کند.

در سری آموزش maya به زبان فارسی سایت اعلان با روش های کار در مایا آشنا می شوید ، یاد میگیرید که چگونه اسکریپت بنویسید و آنچه نیاز دارید خود ایجاد کنید ، زیرا یکی از برجسته ترین نقاط قوت مایا ، قدرت آن در اسکریپت نویسی می باشد .این همان قابلیتی است که باعث شده استودیوهای بزرگ همواره یکی از نرم افزارهایی که استفاده می کنند ،مایا باشد .زیرا اگر قابلیتی هم در خود برنامه نباشد ، به راحتی می توانند به آن اضافه کنند و در کمتر نرم افزاری با این قدرت چنین امکاناتی وجود دارد  .شما می توانید از Maya Embedded Language یا زبان paython  برا ایجاد اسکریپت ها استفاده کنید .استفاده از اسکریپت در زبان مایا بسیار گسترده بوده و مستلزم آن است که ابتدا کار با بخش های مختلف را یاد بگیرید و در نهایت بعد از تسلط بر اسکریپت نویسی در مایا می باشد . امروزه برنامه های متن باز دنیای گرافیک نیز به سرعت در حال پیشرفت هستند اما باید گفت که با نرم افزارهایی مانند مایا و تری دی مکس اختلاف های زیادی دارند .

در جلسه دوم این آموزش با محیط کاربری مایا آشنا خواهید شد . 

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

4 نظر

نظرات بسته است.