منوی بالایی را از بخش فهرست ها تنظیم کنید.

آموزش منتال‌ری – جلسه دوم

 آموزش فعال کردن منتال ری در تری دی مکس

در حال حاضر منتال ری به صورت پیش فرض همراه با تری دی دی مکس نصب می شود و در واقع جزئی از آن می باشد.اما برای کار کردن بامنتال ری می بایست برای تری دی مکس دقیقا مشخص کنید که می خواهید سیستم متریال ، نور و رندر شما بر مبنای منتال ری باشد . برای این منظور از منوی رندر  گزینه Render Setuap  را بزنید یا کلید F10 را فشار دهید تا پنجره تنظیمات رندر نمایش داده شود .

2015-05-25_19-08-52

سپس در سربرگ (تب) common و در قسمت assign render بر روی دکمه Production  کلیک کنید و لیست باز شده NVIDIA mental ray  را انتخاب کنید. با این کار به تری دی مکس اعلام کرده اید که می خواهید عمل پردازش رندر توسط منتال ری و الگوریتم های آن انجام شود .

الان سیستم رندر گیری ما براساس منتال ری می باشد و شما هرگاه کلید f9 یا دکمه های رندر را بزنید، بر اساس mentalray رندر شما را ارائه خواهد داد .و نحوه رندر گیری کاملا عوض می شود ، در ضمن اینکه در پایین پنجره رندر یکسری تنظیمات را مشاهده می کنید که در حالت defult scanline (رندر پیش فرض تری دی مکس) وجود نداشت .

2015-05-25_19-12-50

قبل از کار با منتال ری بهتر است با بعضی مفاهیم و تنظیمات کلی آشنا شوید:

نکته : این توضیحات مختص به منتال ری نمی باشد و در تری دی مکس همراه با هر موتور رندری کاربردی می باشد .

تنظیم درایور نمایش در تری دی مکس:

در تری دی مکس بسته به سخت افزارها و نرم افزارهای موجود، چندین درایور مختلف برای نمایش صحنه ها در تری دی مکس داریم. اثر تغییر این درایورها را در پنجره های دید می توانید ببینید و کیفیت و نحوه نمایش صحنه های شما را مشخص می کند.

2015-05-25_19-44-48

2015-05-25_19-45-07

2015-05-25_19-45-23

نکته : اگر از کارت گرافیکی مناسب و قدرتمندی استفاده می کنید بهترین حالت نمایش در Open gl  یا Direct 3d  می‌باشد.

نکته بسیار مهم:

نکته‌ای  که خیلی اهمیت دارد و بیشتر مواقع کاربران به آن اهمیت نمی‌دهند ، تعین واحد و مقیاس درست کار می باشد .مخصوصاً در منتال‌ری و موتورهای رندری که بر اساس محاسبات فیزیکی دنیای واقعی عملیات رندر را انجام می‌دهند بسیار به مقیاس درست وابسته است .در این تمرینات ما مقیاس را برحسب اینچ گذاشتیم.برای تغییر واحد اندازه گیری مانند شکل زیر عمل کنید.

2015-05-27_18-10-33

بر روی دکمه مشخص شده در عکس کلیک کنید .

2015-05-27_18-13-03

و واحد را بر حسب اینچ بگذارید.

2015-05-27_18-13-14

بعضی از اصطلاحات منتال ری:

در اینجا به توضیح بعضی اصطلاحات مربوط به نرم افزار منتال ری می پردازیم

روشنایی سراسری یا Global Illumination:

عبارت Global Illumination اصطلاحی است که برای بیان صحنه ای که شامل تمامی ویژگی های نور مانند امکان bounce (جهش) ، امکان reflection  (انعکاس) و امکان refraction (انکسار) استفاده می شود . در واقع ما هرگاه ازامکان bounce   و موارد ذکر شده در صحنه های خود استفاده کنیم ، تمام صحنه شامل یک روشنایی کلی می شود ، بطوریکه ما می توانیم قسمت های سایه دار را نیز ببینیم در این حالت می گوییم از Global Illumination استفاده کرده ایم .

2015-06-06_19-48-31

در تصویر بالا همانگونه که می بینید یک قوری ساده داریم و یک منبع نور اما در این تصویر چیزی که شما آن را نمی بینید یک استوانه است که در کنار قوری قرار دارد .چون در این تصویر از Global Illumination استفاده نشده و استوانه در قسمت سایه ی قوری قرار گرفته بنابراین پرتو نوری به آن نمی رسد و ما نیز نمی توانیم آن جسم را ببینیم . به قسمت هایی که تحت مستقیم پرتو نور یا photon  منبع نور روشن شده Direct Illumination می گوییم .

2015-06-06_19-57-51

در تصویر فوق ما از Global Illumination استفاده کردیم که هم شامل Direct Illumination  می شود و هم Indirect Illumination.

با مفهموم Direct Illumination   که آشنا شدید ، اما در تصویر همانطور که می بینید ، ما استوانه ای که در سایه ی قوری قرار دارد را نیز می بینیم . علت این امر استفاده از Indirect Illumination  می باشد .به این معنی که قسمت هایی که تحت تابش مستقیم photon  بوده اند که مانند قبل روشن می شوند ،اما هنگامی که شما حالت Global Illumination   را فعال می کنید ، برای تری دی مکس مشخص کرده اید که از  Indirect Illumination نیز استفاده کند .در این روش photon ها وقتی به یک جسم می خورند ، از روی جسم نیز بازتاب داده می شوند و به اصطلاح جهش (bounce) دارند که این امر باعث می شود قسمت های تاریک صحنه نیز روشن شود و البته زمان رندر نیز افزایش خواهد یافت .

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

2 نظر

  1. honey

    با سلام

    از مطالبی که در سایتون میگذارید بسیار سپاسگذارم.

    من مطلب در مورد منتال ری دنبال میکنم خیلی دیر به دیر آپدیتش میکنید 

نظرات بسته است.