منوی بالایی را از بخش فهرست ها تنظیم کنید.

انیمیشن چیست

در این قسمت از سایت در مورد اصول انیمیشن سازی بحث خواهیم کرد. دقت داشته باشید که مطالب ذکر شده از اصول انیمیشن سازی سنتی و دو بعدی می باشد و در سطوح بالاتر تحت عنوان آموزش انیمیشن سازی در تری دی مکس بحث خواهد شد . در واقع من در این مجموعه آموزش اصول آموزش انیمیشن را از چند منبع مهم و اصلی توضیح می دهم و سپس برای مثال های عملی ، تمرینات در مورد آموزش انیمیت را در نرم افزار تری دی مکس انجام می دهم. مطالب این بخش برای علاقه مندان به انیمیشن مناسب می باشد ، اما هدف ما توضیح انیمیشن در نرم افزار های سه بعدی می باشد. در واقع کسانی که به دنبال آموزش انیمشین ۲d می باشند دقت کنند این مطالب مربوط به اصول انیمیشن می باشد، نه طراحی کاراکتر و شخصیت.اما اصول انیمیشن هم برای کسانی که دو بعدی کار میکنند و هم سه بعدی یکی می باشد . همچنین این اصول فرقی ندارد که در کدام نرم افزار سه بعدی استفاده می شود گرچه من برای مثال و تمرینات عملی از نرم افزار تری دی مکس استفاده می کنم، اما شما می توانید آن را در هر نرم افزاری اجرا کنید (سطح آموزش در این زمینه متوسط به بالا می باشد ، همچنین این آموزش ها شامل آموزش ریگ کردن کاراکتر نمی باشد، آموزش مربوط به ریگ کاراکتر در بخش آموزش انیمیشن بحث خواهدشد ). من در نظر میگیرم کسانی که این پست را می خوانند تازه در ابتدای راه هستند ، پس بهتر است در ابتدا با انیمیشن آشنا شویم.

انیمیشن چیست ؟

انیمیشن به زبان ساده یعنی خلق تصاویر متوالی برای ایجاد توهم حرکت .

یکسری از بچه های دهه شسصت شاید در زمان تحصیل خود در دوران ابتدایی و یا راهنمایی حداقل یک انیمیشن ساده در کنار کتاب خود طراحی کرده باشند !به این صورت که شکلی را در لبه کنار کتاب خود می کشیدند و به سرعت کتاب را ورق می زدند (این روش یک نوع سرگرمی نیز بود که در ادامه به آن اشاره خواهم کرد ) ! مانند شکل زیر :

a03

خب این همان اساس کار انیمیشن می باشد .

تاریخچه انیمیشن : تاریخچه انیمیشن شاید عجین با انسان های اولیه و غار نشین باشد ، این ادعا از نگاره های روی دیوار غارهای کشف شده از انسان های نخستین کاملا مشخص است ، هنگامی که تصاویر پشت سر هم از یک موضوع ( مثلا سیکل حرکت  اسب ) را بر روی دیوار طراحی کرده اند ، یا برای القای حرکت بجای دو جفت ، چهار جفت پا برای یک حیوان طراحی می کردند.

2912_c68c9c8258ea7d85472dd6fd0015f047

01

شاید برای شما جالب باشد که یکی از ابتدایی ترین انیمیشن ها در شهر سوخته در ابران بدست آمده است ، یک جام که تصاویر متوالی یک بز بر روی آن طراحی شده و قدمت آن را تا ۳۲۰۰ سال پیش از میلاد تخمین زده اند .

IMG08495282

Vase_animation

یا برای مثال در ۱۶۰۰ سال پیش از میلاد فرعون مصر ، رامسس دوم معبدی برای الهه ی آیسیس (Isis) بنا کرد که ۱۱۰ ستون داشت ، بر روی هر ستون طرح متفاوت و زیابیی از الهه نقاشی شده بود، هنگامیکه سواری بر اسب از کنار ستون ها رد می شده است، برا او این چنین به نظر میامده که تصاویر حرکت می کند .

a-02

پس با توجه به این مطالب متوجه می شویم که هنر انیمیشن یکی از قدیمی ترین هنرهاست که انسان به دنبال آن بوده است .

 

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

1 نظر

  1. سمیرا

    سلام من برای کار پایان نامه ام نیاز به مطالب بسیار خوب شما دارم ولی بدون ذکر نام کتاب یا مقاله برای هر قسمت نمیتونم استفاده کنم. ایا منابع مطالبتون رو میتونم پیدا کنم یا بهم کمک میکنید؟؟متشکرم

نظرات بسته است.