منوی بالایی را از بخش فهرست ها تنظیم کنید.

تاریخچه انیمیشن

در پست قبل کمی در مورد انیمیشن و تاریخچه انیمیشن   صحبت کردیم ، در این پست نیز همچنان در مورد تاریخچه انیمیشن در جهان صحبت خواهیم کرد .

در سال ۱۸۲۴پیتر مارک روژه اصل مهم پایداری دید را کشف کرد(البته بشر قبل از این نیز از این اصل آگاه بوده است  !!!).و این اصل  آن است که چشم هر تصویری را که می بیند برای مدت کوتاهی حفظ  می کند ! و اگر این گونه نبود ما دچار توهم پیوستگی مجموعه ای از تصاویر نمی شدیم و در واقع دیگر فیلم یا انیمیشن نمی توانستیم ببینیم!خیلی ها نمیدانند تصاویر فیلم حرکت نمی کنند ، بلکه فریم های ثابتی هستند که وقتی پشت سرهم نمایش داده می شود ، برای بیننده اینطور به نظر می آید که تصاویر محرک هستند .

این اصل باعث پیدایش یکسری دستگاههای نوری گردید که بیشتر جنبه سرگرمی دارند مانند :

توماتروپ (Thaumatrope) :صفحه مقوایی که بین دو تکه نخ کار گذاشته شده و روی یک وجه آن یک قفس و روی دیگری یک میمون نقاشی شده است(این وسیله دارای طرح های دیگر نیز میاشد ، پرنده و میمون صرفاً برای مثال است ) . وقتی نخ ها را تاب می دهید ، تصائر در هم ادغام می شوند و به نظر می رسد پرنده درون قفس است .

Thaumatrope

thaumico

فناکیستوسکوپ(Penakistoscope):دو صفحه گرد که روی یک محور هستند ، لبه ی صفحه جلویی شیاردار است و روی لبه دیسک عقبی مجموعه ای از طراحی های متوالی نقش شده است . طراحی ها را با شیارها تنظیم و از میان دریچه ها نگاه کنید وقتی که صفحه ها بچرخند توهم حرکت ایجاد خواهد شد.

phenakistoscope_hand-carryphen1

 

زوئتروپ(Zoetrope):در سال ۱۸۷۶ در آمریکا به عنوان اسباب بازی به فروش می رفت ، نوارهای بلند کاغذی با طرح های مختلف که درون استوانه ای شیار دار جا داده می شوند ، با چرخاندن استوانه و نگاه کردن از میان شیار ها به نظر می رسد طرحای ان نوار کاغذی در حا حرکت هستند .

ZoetropeTopView0315zoetrope main page

 

پراکسینوسکپ (Praxinoscope):توسط امیل ریناد فرانسوی در سال ۱۸۷۷ اختراع شد .وی برای اولین بار نقاشی را روی نوار ۳۰ فوتی از ماده شفافی خلق نمود.

Authentic-Praxinoscope

 

فلیپربوک(Flipper book): در سال ۱۸۶۸ ابداع شد .دسته ای نقاشی شده از تصائیر متوالی که مانند کتاب به هم چسبیده اند .همان کاری که بعضی از ما در کنار لبه کتابمان انجام می دادیم.

[SCM]actwin,16,16,16,16;Daumenkino_kol

جیمز استئارت بلکتون در سال۱۸۹۶ یک کاریکاتوریست روزنامه بود همراه توماس ادیسون ، تجربیاتی در زمینه تصویر متحرک به دست آورد در واقع ادیسون و بلکتون اولین ترکیب طراحی و عکاسی را بوجود آوردند که می توان جزء اولین کارتون ها متحرک در نظر گرفت.

یکسال بعد امیل کول اولین فیلم متحرک خود را ساخت و آن را ذر پاریس به نمایش گذاشت .در ادامه وینزور مک کی ، خالق کمیک استریپ نمو کوچولو در عالم خواب ، سعی کرد انیمیشن را به صورت یک هنر در آورد.او انیمیشنش را در نیویورک در ۱۹۱۱توجه زیادی را به خود جلب کرد .

امیل کول

اولین کارتون تمام رنگی نیز به سال ۱۹۳۲ با عنوان گلها و درختان بر می گردد که محصول کمپانی دیزنی بود .تقریبا درسال ۱۹۳۷ انیمیشن سفید برفی و هفت کوتوله توسط دیزنی اکران شد ، که تا آن زمان کار بی سابقه و متحیر کننده ای بود و در واقع شروع دوران طلایی انیمیشن بود .

2large

 

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

6 نظر

  1. نیکا

    سلام. مطالب عالی بود.
    میشه لطف کنید منبع این مطالب رو بگید. ممنون میشم.
    خیلی ضروریه

نظرات بسته است.