منوی بالایی را از بخش فهرست ها تنظیم کنید.

vray چیست

vray چیست ؟

v-ray  یک پلاگین  معروف و کاربردی و حرفه ای برای تری دی مکس می باشد که بوسیله کمپانی chaos group تولید شده است .در واقع vray  به عنوان یک موتور رندر بوسیله ی  آنالیز نور و سایه ها و متریال های مخصوص به خود رندرهای واقع گرایانه را از صحنه های شما به ارمغان می آورد.

توضیح پلاگین Plug-in  :

پلاگین ، برنامه ای می باشد که به تنهایی کاربردی ندارد و بر روی یک برنامه بزرگتر دیگر نصب می شود و قابلیت هایی را به برنامه اصلی اضافه می کند که قبل از نصب پلاگین وجود نداشته است.

sample 2

vray برای چه نرم افزارهایی کاربرد دارد؟

وی ری در حال حاضر برای نرم افزارهای زیر ارائه شده است :

۳ds Max, Cinema 4D, Maya, Sketchup, Softimage, Blender ,Rhinoceros 3D.

که ما در سری آموزش وی ری به زبان فارسی در مورد آموزش وی ری در تری دی مکس می پردازیم و مثالها و تمرینات ما در تری دی مکس میباشد.دقت داشته باشید تنظیمات وی ری در واقع ثابت بوده و فقط اط لحاظ ظاهری و محل قرار گیری دستورات و تنظیمات در نرم افزارهای مختلف ممکن اسن کمی تفاوت داشته باشد.سعی ما بر این است در این سری آموزش با مفاهیم آشنا شوید تا در دیگر نرم افزارها نیز بتوانید به رتحتی با وی ری کار کنید یه طور مثال هدف ما این است با این آموزش ها شما با وی ری در مایا بتوانید کار کنید.

sample3

چرا وی ری؟

اگر مظالب سایت را دنبال کرده باشید ، ما در مظلب آموزشی تحت عنوان گردش کار پروژه در کارهای سه بعدی به یک قسمت مهم و نهایی در تری دی مکس  به مرحله رندرگیری در تری دی مکس اشاره کردیم .در واقع آخرین قسمت از کار شما که در نهایت نشان دهنده کار شما و کیفیت کار شما می باشد ، شما باید به بهترین نحو از پس این مرحله بربیایید. پلاگین vray  در این مرحله به یاری شما می آید و با قدرتی که دارد می تواند کار شما را به سطح بالایی از کیفیت نور ، متریال و رندر نهایی برساند. دقت داشته باشید در ورژن های اولیه تری دی مکس و نرم افزارهای دیگر امکان رندر قوی وجود نداشته ، و معمولا موتورهای رندر به عنوان یک نرم افزار مجزا می بایست نصب می شده اند .اما در حال حال حاضر خود نرم افزار ها این موتور های رندر را در خود جای داده اند به ظور مثال در تری دی مکس الگوریتم رندر گیری منتال ری دسترس است که آن هم قدت فوق العاده و قابل رقابتی با ئی ری دارد.اما نرم افزار vray  را باید به صورت مجزا نصب کنید .

اگر کار شما مربوط به آموزش تری دی مکس در معماری توصیه ما به شما این است که حتما وی ری را فرا بگیرید، زیرا اکثر شرکت ها و معماران مهم با توجه به قدرت وی ری  از این نرم افزار برای ارائه کار استفاده می کنند ، شاید به این دلیل که تنظیمات آن راحت تر از منتال ری باشد و از قدرت فوقالعادهای نیز برخوردار است تا حدی که شاید تشخیص یک صحنه که با وی ری رندر گرفته شده باشد با یک صحنه واقعی بسیار سخت باشد.

sample1

اما اگر در زمینه ی انیمیشن فعالیت می کنید ، بهتر است “منتال ری ” را که در همین سایت نیز قصد داریم آموزش آن را قرار دهیم استفاده کنید . البته وی ری در انیمیشن نیز استفاده می شود ، اما تنظیمات شاید با توجه به قدرت سیستم های خانگی کار به منتال ری در انیمیشن به صرفه تر باشد ، یک مثال زیبا از انیمیشن توسط وی ری را می توانید در فیلم زیر ببینید .ما در پست بعدی آموزش نصب vray قرار خواهیم داد .

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

2 نظر

  1. سمیرا

    سلام خیییل یممنون از توضیح جامع تون..واااقعا فرق منتال ری و وی ری رو نمیدونستم…خیییلی مرسی

نظرات بسته است.